Kontakt

 Radom, ul. Wernera 12
  48 381-15-95
  48 618-06-56
 e-mail: biuro@kowalczyk.eu

Filmy

Więcej

Dla architekta

Więcej

Laminowane

Drukuj
Kategoria: Szyby

Szyby laminowane Effector Lamino Effect – to szyby, które w zależności od budowy zapewniają różne funkcje – chronią przed włamaniem, ograniczają ryzyko zranienia odłamkami szkła w przypadku ich rozbicia oraz ryzyko wypadnięcia, a ze względu na to, że standardowo szyba, która zapewnia funkcję ochronną jest grubsza od drugiej szyby w zestawie oraz zawiera folie PVB mające pewne właściwości tłumienne, szyby Effector Lamino Effect charakteryzują się lepszymi parametrami ochrony przed hałasem. Lamino Effect filtruje również większość promieni UV, co pozwala na maksymalną ochronę wszelkich elementów narażonych na oddziaływanie promieni słonecznych.

Do zespolenia szyb Effector Lamino Effect stosuje się szkło laminowane (norma PN-EN ISO 12543-1,2,3,4,5,6 „Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe”), które składa się z dwóch lub więcej tafli połączonych ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB (poli-winylo-butyralowej). Proces ten odbywa się w autoklawie w temperaturze około 115°C i pod ciśnieniem około 10 at. Wcześniej podczas przygotowania tafli do klejenia należy odpompować powietrze z przestrzeni międzyszybowej, w której znajduje się już folia PVB.

Cechy szkła laminowanego

  • w przypadku pęknięcia szkła, folia lub folie PVB powstrzymują fragmenty szkła na miejscu,
  • różnicując ilość i grubość poszczególnych warstw, otrzymuje się szkło laminowane o odmiennych właściwościach fizycznych,
  • folie PVB mogą być bezbarwne, mleczne lub w niektórych przypadkach kolorowe, istnieje także możliwość zalaminowania między szybami nadruków lub elementów graficznych.

bezpieczna szyba

W zależności od budowy szyby laminowanej wchodzącej w skład szyby Effector Lamino Effect zespolenie posiada odpowiednią klasę zabezpieczenia, które zdefiniowane zostały w normie PN-EN 356 poprzez określenie jaką próbę wytrzymałości musi przejść dana szyba, aby zyskać daną klasę. Próbę przeprowadza się przez jednokrotne lub wielokrotne uderzenie kuli stalowej (3 - krotne) o masie 4,11 kg spadającej swobodnie z określonej wysokości (od 1,5 m do 9 m) na testowane szkło (1100 x 900 mm) umieszczone poziomo. Połączone punkty uderzeń tworzą trójkąt równoboczny o 13 centymetrowych bokach. Wysokość upadku zmienia się w zależności od klasy szkła. Nawet po trzecim uderzeniu kula nie powinna przebić szkła.

 KLASA  TESTY  WYNIKI
P1A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 1,5 m nie przebite
P2A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 3 m nie przebite
P3A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 6 m nie przebite
P4A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 9 m nie przebite
P5A 3x3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 9 m nie przebite

Klasa P5 –to taki sam test jak w przypadku klas P1 do P4, przy czym powtarzany 3 razy z wysokości 9 m. Nawet po dziewiątym uderzeniu kula nie powinna przebić szkła.

Klasa P6 do P8 - próbka szkła umieszczona pionowo wytrzymuje uderzenia mechanizmu o odpowiednim ciężarze wyposażonego w siekierę i młot, aby tworzyć otwór 40 x 40 cm, zwyczajowo przyjmowany za pozwalający na przejście człowieka. Ilość uderzeń koniecznych do wykonania tego otworu określa klasę szkła bezpiecznego.

 KLASA  TESTY  WYNIKI
P6A młot i siekiera, od 30 do 50 uderzeń Otwór 40 x 40 cm nie wykonany
P7A młot i siekiera, od 51 do 70 uderzeń Otwór 40 x 40 cm nie wykonany
P8A młot i siekiera, powyżej 71 uderzeń Otwór 40 x 40 cm nie wykonany

 

Zapytaj o produkt