image/svg+xml

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Wybór odpowiednich okien to decyzja, która ma długotrwały wpływ na komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną Twojego domu. Dobre okna mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie, a także zwiększyć wartość nieruchomości. W tym artykule przedstawiamy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje Szklenia

Spośród rodzajów szkleń możemy wyróżnić:

Dwu- i Trzyszybowe

Dwuszybowe okna stanowią złoty środek między ceną a efektywnością, natomiast trzyszybowe, chociaż droższe, zapewniają najlepszą izolację termiczną i akustyczną. Są idealne do domów w chłodniejszych klimatach i tam, gdzie redukcja hałasu jest priorytetem.

Gaz Szlachetny

Gaz szlachetny między szybami, tak jak argon, krypton czy xenon, zwiększa izolacyjność okna. Argon jest najczęściej stosowany ze względu na swoją dostępność i koszt, a także doskonałe właściwości izolacyjne.

Profile Okienne

Najważniejsze elementy dot. profilów okiennych dostępnych na rynku:

Materiały

Wybór materiału ma znaczący wpływ na wygląd, trwałość i izolację okna. PCV jest popularne ze względu na niską cenę i łatwość konserwacji. Jest również ekologiczne i trwałe, wyróżniające się nowoczesnym designem.

Głębokość Zabudowy

Głębokość profilu wpływa bezpośrednio na wydajność izolacyjną. Grubsze profile są droższe, ale zapewniają lepszą izolację. Ważne jest, aby wybrać profil odpowiedni do warunków klimatycznych w Twojej lokalizacji.

Uszczelnienia i Okucia

Dobre uszczelnienie jest kluczowe dla utrzymania ciepła i zapobiegania przeciągom. Warto zainwestować w okna z uszczelkami wykonanymi z trwałych materiałów. Okucia odpowiadają nie tylko za funkcjonalność, ale również za bezpieczeństwo – warto zwrócić uwagę na okna z dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi.

Wykończenie i Estetyka

Wybór koloru i wzoru okien ma duży wpływ na wygląd zewnętrzny domu. Producenci oferują szeroką gamę kolorów i wykończeń, dzięki czemu można dostosować okna do indywidualnych preferencji estetycznych. Ważne jest, aby wybrać wykończenie, które będzie odporne na warunki atmosferyczne.

Efektywność Energetyczna

Jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, najważniejsze informacje to m.in.:

Współczynnik Przenikania Ciepła

Współczynnik U określa, jak dobrze okno izoluje przed zimnem. Im niższa wartość, tym lepsza izolacja. Okna o niskim współczynniku U są droższe, ale inwestycja ta szybko się zwraca dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu.

Normy i Certyfikaty

Certyfikaty typu CE czy Passive House, są dowodem na to, że okno spełnia wysokie standardy efektywności energetycznej i jakości. Wybierając okna certyfikowane, masz pewność, że inwestujesz w produkt, który przyczyni się do zmniejszenia Twojego śladu węglowego.

Cena vs Jakość

Pamiętaj, że inwestycja w wysokiej jakości okna to oszczędności na przyszłe lata. Tańsze okna mogą szybko stracić swoje właściwości izolacyjne i wymagać częstszych napraw lub wymiany.

Poszukujesz okien, które łączą w sobie wysoką jakość, estetykę i efektywność energetyczną? Odwiedź Kowalczyk Fabryka Okien. Oferujemy szeroki wybór okien, drzwi i systemów przesuwnych, które spełnią Twoje oczekiwania. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

FAQ – Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat zakupu okien

Jak często należy wymieniać okna?

Okna PCV mogą służyć nawet 25 lat, ale zaleca się regularne przeglądy co kilka lat. Zwróć uwagę na uszczelki, okucia i stan szyb.

Czy warto inwestować w okna energooszczędne?

Inwestycja w okna energooszczędne szybko się zwraca przez niższe rachunki za ogrzewanie. Są one także lepsze dla środowiska, redukując emisję CO2.

Jakie są zalety okien z PCV?

Okna z PCV są odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają malowania i są łatwe w utrzymaniu. Stanowią doskonały wybór dla osób szukających trwałych i ekonomicznych rozwiązań.

Jak dbać o okna, aby służyły jak najdłużej?

Regularne czyszczenie i konserwacja uszczelek i okuć przedłużą życie okien. Unikaj stosowania środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię okna.